Kolory

Niebieski

Barwa ta przywodzi na myśl spokój, stabilność, sukces, pewność, lojalność i bezpieczeństwo. Jest także symbolem przyjaźni. Kolor niebieski wiązany jest z nieśmiałością, introspekcją, ale także z ukojeniem, pogodą ducha czy tolerancją. To jeden z kolorów najbardziej związanych z kontrolą sytuacji, ale także z równowagą, zrozumieniem i ochroną. To także kolor wyrażający zaufanie, wiarygodność i troskę o innych. Ciemniejsze odcienie często są kojarzone z inteligencją, siłą i pewnością siebie, jaśniejsze natomiast z niewinnością i hojnością. Kolor jasnoniebieski ma bardziej czystą i niewinną symbolikę, podczas gdy ciemnoniebieski odnosi się bardziej do dojrzałości i twardości.

To również kolor silnie związany z wiedzą, technologią. Stąd wiele firm w tym sektorze używa tego koloru w swojej identyfikacji wizualnej. Jest często wykorzystywana w logach instytucji rządowych, urzędów, banków i największych korporacji. Z drugiej strony niebieski jest jedną z najzimniejszych barw, w tym kontekście kojarzy się z niebem, otwartą przestrzenią, oceanem.

Kolor niebieski możemy znaleźć w wielu antycznych dziełach artystycznych, gdzie miał podkreślać władzę i wysoki status ekonomiczny. Działo się tak ponieważ do XIII wieku był to jeden z najtrudniejszych do uzyskania kolor w ówczesnym ubiorze i w konsekwencji również bardzo drogi.

Niebieski działa też ożywczo na umysł, pobudza wyobraźnię i skłania do twórczego myślenia. Informacje napisane niebieską czcionką łatwiej zapamiętać, a w testach badających kreatywność najlepiej wypadają osoby, które korzystają z monitorów z niebieskim tłem.

Może być też naszym sojusznikiem w walce z nadwagą, zmniejsza bowiem nadmierny apetyt. Niebieska serweta na stole czy talerze w tym kolorze sprawią, że zjemy mniej. Emitowane przez kolor niebieski promieniowanie odstrasza owady (dlatego ściany wiejskich domów często malowano na niebiesko).

Niebieskie balony podaruj drugiej osobie w ramach łączącej Was przyjaźni. Mogą być wyrazem szacunku bądź podziękowaniem. O ile kolory czerwieni czy różu dedykowane są kobietom o tyle niebieskie kolory wybierane są zdecydowanie dla płaci męskiej. Idealnie sprawdzają się dla mężczyzn w każdym wieku.

Produkty

Sprawdź mogą
Ci się spodobać

Balony gwiazdy

Balon z helem gwiazda niebieska / GENTLEMAN

59,00 zł